Księgowanie zakupu towarów handlowych w KPiR – ile razy przysporzyło Ci wielu chwil do namysłu? Dziś w #krótkoinatemat porozmawiamy więc właśnie o tym!
To, co wchodzi w pojęcie towaru handlowego jest jasno rozpisane w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia KPiR. Problem zaczyna się, gdy musimy w KPiR określić na przykład chwilę ujęcia zakupów.
Co do zasady – podstawową dokumentacją zakupu towarów handlowych jest faktura zakupu (choć w niektórych sytuacjach może być to na przykład dokument celny, nota korygująca, czy umowa sprzedaży). Zakup towarów handlowych musi zostać wykazany w KPiR:
od razu po ich otrzymani,
najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.
Co jeżeli otrzymamy towar bez dokumentacji zakupu (faktury)? I tak spoczywa na nas obowiązek wykazania transakcji w KPiR! W jaki sposób to zrobić? Musimy sporządzić szczegółowy opis otrzymanego towaru. Taki opis powinien zawierać:
imię i nazwisko (firma) i adres dostawcy
ilość i rodzaj materiału lub towaru,
cenę jednostkową i wartość materiału lub towaru.
Oczywiście, opis oznaczamy datą oraz podpisem osoby przyjmującej towar
Kiedy już otrzymamy fakturę, dołączamy do niej ten opis. Co w przypadku, gdy zaistnieje różnica pomiędzy tym opisem i fakturą? Wówczas w dniu otrzymania takiej faktury musimy nanieść korektę – wpis różnicy.
Nie wiem, czy już słyszałaś, ale jutro o godzinie 19:00 odbędzie się bezpłatne szkolenie dotyczące Najważniejszych Zmian w PIT na 2021 rok! Wydarzenie, na którym nie może Cię zabraknąć
Porozmawiamy o:
zmianach w amortyzacji – najnowsze przepisy,
zmianach właściwości urzędów skarbowych,
nowych terminach zaliczek PIT,
ryczałcie od przychodów – duże zmiany 2021,
odliczeniu darowizn – ważne zmiany,
uldze na złe długi w 2021 r.
Zapisy na szkolenie odbywają się pod tym linkiem:szkolaksiegowosci.pl/szkolenie-pit
Jutro, punkt 19:00 się widzimy!