Stało się, postanowiliśmy wraz z naszymi wspólnikami założyć działalność gospodarczą. Zasięgnęliśmy informacji i doszliśmy do wniosku, że formą działalności najkorzystniejszą dla nas jest spółka komandytowa. Wiemy już jakie są cechy odróżniające ją od innych spółek.
Nie pozostaje więc nam nic innego jak założyć spółkę.
W jakiej formie należy tego dokonać?
Zwłaszcza, gdy zależy nam na czasie np. w związku z bliskim terminem kontraktu, o którego realizację zamierzamy się starać. Kodeks spółek handlowych pozostawia nam dwie możliwości.
Po pierwsze…
Pierwszą z nich jest opcja tradycyjna, czyli forma aktu notarialnego. Nie zawsze jest ona jednak dogodna. Wymagane bowiem w tym przypadku jest umówienie się na konkretny termin z notariuszem na sporządzenie aktu notarialnego. Następnie już po zawarciu umowy spółki konieczne będzie wypełnienie wniosków o wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym, skompletowanie wszystkich załączników i złożenie ich w sądzie. Po spełnieniu tych warunków nie pozostaje nam nic innego jak tylko oczekiwać na wpis spółki w rejestrze KRS.
W praktyce może to potrwać kilka tygodni ze względu na obłożenie sądów nadmiarem spraw. Czas może dodatkowo ulec przedłużeniu, gdy np. w formularzu wniosków do sądu wkradły się błędy, sąd zwraca wówczas wniosek z terminem 7 dni na poprawę, nawet gdy uchybienie jest drobne nie wpływające w żaden sposób na jego treść merytoryczną np. źle zakreślone pole formularza.
Po drugie…
Biorąc pod uwagę powyższe względy warto rozważyć drugą z form zakładania spółki komandytowej. Rozwiązaniem, które pozwoli nam zaoszczędzić czas przeznaczony na załatwianie formalności, jak i stres związany z wyczekiwaniem na wpis jest założenie spółki w sposób elektroniczny poprzez platformę S24.
Poniżej zamieszczamy link do tej platformy.
Jak to zrobić?
Każdy ze wspólników musi założyć konto na tej platformie. Konieczne również będzie posiadanie elektronicznego podpisu kwalifikowanego lub podpisu poprzez profil zaufany. Taki profil zaufany możemy założyć od ręki w banku, w którym posiadamy konto. Spółkę komandytową założymy poprzez wypełnienie danymi jednego z wzorców umowy znajdujący się w portalu i opatrzenie jej wspomnianymi powyżej podpisami. Konieczność trzymania się wzorca może być niedogodna, dla niektórych przedsiębiorców. Nie mają oni bowiem możliwości edytowania szablonu umowy w celu dodania dodatkowych postanowień. Drogą elektroniczną złożysz także wnioski o wpis do KRS. Cała procedura potrwa do kilku dni.
Jakie są koszty?
Na koniec spójrzmy na koszty. Zdecydowanie przemawiają one na korzyść założenia spółki przez platformę S24. Przede wszystkim zaoszczędzimy na wizycie u notariusza, nie będziemy bowiem musieli uiścić taksy za sporządzenie aktu notarialnego. Mniejsza będzie również opłata sądowa za wpis do KRS i za wpisanie do Monitora Sądowego i Gospodarczego.
W przypadku formy elektronicznej będzie to łącznie 350 zł.
W wersji tradycyjnej natomiast 600 zł.