Beneficjent rzeczywisty – Kim jest ten tajemniczy osobnik, którego zgłaszamy do specjalnego rejestru CRBR? Co w ogóle oznacza CRBR?
Takich pytań końcówką marca tego roku dostawałam wiele od swoich Klientów. Zresztą trudno się dziwić, skoro znowu muszą wypełniać dodatkowe biurokratyczne papiery, a raczej elektroniczne zgłoszenie, a definicja beneficjenta niby jest jest jasna, ale jednak nie do końca.
Kim jest więc ów tajemniczy gość?
Zgodnie z ustawą z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tak terroryzmu!), beneficjentem rzeczywistym jest:
Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) beneficjencie rzeczywistym – rozumie się przez to osobę fizyczną lub osoby fizyczne sprawujące bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad klientem poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez klienta, lub osobę fizyczną lub osoby fizyczne, w imieniu których są nawiązywane stosunki gospodarcze lub przeprowadzana jest transakcja okazjonalna […]
I tu mamy definicję beneficjenta rzeczywistego na dwie strony ustawy. W skrócie beneficjentem jest zawsze osoba fizyczna, która bezpośrednio lub pośrednio sprawuje nad daną spółką kontrolę.
No cóż, tylko co wspólnego ma zwykły prezes lub wspólnik spółki z terroryzmem?
To już pytanie do autora/ów ustawy. Tym niemniej jednak przepis jest i dotyczy sporej liczby podmiotów.
A kogo dokładnie?
Prawie wszystkich spółek 🙂
czyli spółek:
- jawnych,
- komandytowych,
- komandytowo-akcyjnych,
- z ograniczoną odpowiedzialnością;
- prostych spółek akcyjnych (od 1 marca 2021 r.)
- akcyjnych, z wyjątkiem spółek publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 623).
No pięknie, tylko jak ustalić tego jegomościa, kogo wpisać do CRBR – czyli Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych?
No cóż, to zależy z jaką spółką będziemy mieć do czynienia.
Najłatwiej pójdzie nam ze spółką akcyjną i spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Tutaj sprawa jest prosta, więc spokojnie jednoznacznie stwierdzimy, że beneficjentem w tym przypadku będzie wspólnik, który posiada więcej niż 25% udziałów w takiej spółce. Wystarczy więc zaglądnąć do KRS i sprawa jasna. Choć w gruncie rzeczy, to po co zgłaszać to do CRBR skoro te dane są w KRS? Przecież to już z opublikowanych danych wynika. Może uznano, że mamy na to czas…
No to teraz spółka komandytowa – tu sprawa się komplikuje dla nas 🙁
W spółce komandytowej mamy dwa typy wspólników – komplementariuszy odpowiadających za zobowiązania spółki całym majątkiem i jednocześnie prowadzących sprawy spółki oraz komandytariuszy, którzy takiego wpływu wprost na sprawy spółki nie mają.
Jest jednak ALE – komandytariusze w sprawach przekraczających zwykły zarząd muszą wyrazić zgodę w uchwałach zatwierdzających te czynności. Czyli jednak jakiś wpływ mają…
No więc ostatecznie właściwie najbezpieczniej zgłosić i komplementariuszy i komandytariuszy – czyli wszystkich. I nieważne, że w sumie to już są zgłoszeni, ale do innego rejestru – KRS.
To na koniec jeszcze kilka kwestii porządkowych.
Kiedy zgłaszamy?
Nowe spółki do 7 dni od dnia wpisu do KRS.
Spółki istniejące – początkowy termin to 13 kwietnia 2020 r. przeniesiony do lipca 2020 r.
Gdzie zgłaszamy?
CRBR znajdziesz pod tym linkiem: https://crbr.podatki.gov.pl/adcrbr