W rozmowach o podatku VAT bardzo często pada słowo „towar”. Używamy go w różnych konfiguracjach, ale czy… wiemy co ono tak naprawdę oznacza?
Definicji towarów jest sporo. Bardzo często zapominamy, że towar towarowi nierówny. Dziś więc zrobimy krótki przegląd tych, których używamy w Ustawie o Rachunkowości, KPiR i w Ustawie o VAT.
Zaczniemy od KPiR. Według KPiR towarem handlowym są wyroby przeznaczone do sprzedaży W STANIE NIEPRZEROBIONYM. Oznacza to, że kupujemy towar do dalszej odsprzedaży, ale nic z nim nie robimy (w żaden sposób go nie przetwarzamy). Towarami są także produkty uboczne, które uzyskujemy przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej.
Teraz przyjrzyjmy się definicji obowiązującej przy prowadzeniu pełnych ksiąg, czyli opartej na UoR. Ustawa o Rachunkowości traktuje towar jako rzeczowe aktywa OBROTOWE, które nabywamy w celu dalszej odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym.
W obydwu tych definicjach mamy pewne punkty zbieżne – taki towar, jaki kupujemy, taki odsprzedajemy.
Ustawa o podatku VAT wyłamuje się na tym tle ze swoją definicją tego, co jest towarem. Według niej towarem są: Rzeczy Części rzeczy Wszelkie postaci energii Nie ma tu mowy o tym, że towar służy do odsprzedaży, czy że powinien być odsprzedany w stanie nieprzetworzonym. Towar według UoV to więc każda rzecz i postać energii, której dostawa będzie opodatkowana podatkiem VAT. Jest to definicja znacznie szersza, niż te stosowane w podatku dochodowym, czy dla celów UoR.
Na koniec – pamiętaj, że już w najbliższą środę 19 maja o godzinie 19:00 spotykamy się na bezpłatnym webinarze o Najnowszych Zmianach w VAT! Porozmawiamy o:
- Handlu online zupełnie po nowemu – czyli o pakiecie e-commerce,
- Korektach faktur w 2021 – przegląd interpretacji,
- JPK V7 – co się zmieniło od 01.04.2021 r. ?
- VAT od WNT – ważne zmiany po wyroku TSUE,
- Sankcje VAT 2021 – nowe zasady wg TSUE.