import usług

Import usług a miejsce świadczenia

Nie wiedzieć czemu, często zapominamy o tym, że podmiot nabywający usługę jest zobowiązany do odpowiedniego rozliczenia podatkowego. Ta sama zasada tyczy się również importu, czyli nabycia usług od podmiotu z innego kraju. 

Dziś na szybko zajmiemy się kwestią importu usług w kontekście miejsca ich świadczenia. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ – jak sama nazwa nam wskazuje – miejsce takiego świadczenia jest wyznacznikiem tego, czy możemy coś zaliczyć do importu usług, czy też nie.

Co więc musi zostać spełnione, aby uznać dane świadczenie za import usług? 

  • miejscem świadczenia usługi musi być terytorium kraju, w którym usługobiorca (podatnik) ma siedzibę działalności gospodarczej, 
  • nawet w przypadku, gdy usługodawca posiada w danym kraju swoje miejsce prowadzenia działalności (ale nie jej siedzibę!), możemy to uznać za import, pod warunkiem, że miejsce to nie uczestniczy w danej transakcji,
  • usługodawca NIE rozlicza podatku należnego!

I na koniec krótkie przypomnienie o podatku, czyli: moment powstania obowiązku podatkowego powstaje z chwilą wykonania usługi. A co stanowi podstawę opodatkowania? To, co usługodawca otrzymał od usługobiorcy w ramach zapłaty za daną transakcję (łącznie z cłem i kosztami dodatkowymi).

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *