Często pytacie mnie jak zabrać się do nauki księgowości? Ale w taki sposób, aby móc skutecznie nauczyć się praktycznej strony księgowości i podatków, aby od razu móc zastosować tą wiedzę w pracy.
W końcu wszyscy uczymy się, aby zwiększać swoje kompetencje i móc skuteczniej pracować i zarabiać na swoje wiedzy i umiejętnościach.
Część z Was kończy studia z zakresu rachunkowości czy kierunków ekonomicznych, część licea zawodowe lub chce po prostu się przekwalifikować i nie wie od czego zacząć.
Ważne punkty…
Gdybym miała wskazać najważniejsze punkty, na które warto zwrócić uwagę to na pewno znalazłyby się wśród nich następujące:
- Rachunkowość jest bardzo logiczna – jeśli zrozumiesz podstawy takie jak zasada memoriałowa, zasada podwójnego zapisu, funkcjonowanie ogólne kont, ale od tej praktycznej strony – będzie Ci łatwiej poradzić sobie nawet w najtrudniejszych deklaracjach;
- Nie wystarczy znać schematy T-owe, których uczą w szkołach, trzeba zrozumieć w jaki sposób odbywa się to w programie księgowym. Tam nie kont T-owych, w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Dlatego jeśli ćwiczysz wyłącznie na kartce księgowania, niestety trudno będzie Ci przełożyć to na realną pracę w księgowości.
- Podatki – nie kierują się logiką, chyba, że uznać za logikę cel przynoszenia wpływów do budżetu Państwa 😉 Taka ich rola. Po prostu trzeba je znać i posiadać praktyczną umiejętność stosowania. Nie wystarczy przeczytać artykuły z ustaw, trzeba przerobić to na case study, ALE
- Nie oznacza to, że przepisy trzeba znać na pamięć – nie o to chodzi. Przepisy podatkowe zmieniają tak często, że braknie Ci życia, aby wkuwać całe paragrafy. Ważne by mieć świadomość, jakie przepisy w danej sytuacji zastosować i gdzie je znaleźć oraz gdzie szukać aktualizacji.
- Ucząc się trzeba uczyć się przekrojowo tj. analizując daną sytuację, case study – trzeba wziąć pod uwagę nie tylko skutki w zakresie ustawy o rachunkowości, ale także minimum skutki w zakresie podatku dochodowego CIT/PIT i podatku VAT. W pracy nie ma co liczyć, że ktoś za nas rozpozna pozostałe skutki, a w dodatku skutki podatkowe także wpływają na proces ujęcia zdarzenia w księgach.
- Nie wystarczy rozwiązywać typowych zadań z opisem sytuacji, są pomocne, ale w pracy dostaniesz dokument, i to Ty będziesz musieć stwierdzić co tak naprawdę się wydarzyło pod kątem rachunkowości i podatków i jak to zaksięgować.
- Warto czytać komentarze do ustaw – ale sprawdzone. Niestety część publikacji na rynku zawiera błędy, które trudno będzie Ci wychwycić na początku Twojej przygody z księgowością.
To takie główne 7 punktów, które warto uwzględnić w swojej przygodzie z księgowością.