Koszty produkcji – moment ujęcia wg UoR i CIT

Koszty produkcji – temat rzeka tak naprawdę. Księgowość firm produkcyjnych jest znacznie bardziej skomplikowana niż firm handlowych. Można powiedzieć, że to taki drugi poziom wtajemniczenia w rachunkowości 🙂

Według ogólnych zasad

Gdybyśmy mieli spojrzeć na ogólną zasadę księgowania kosztów produkcji to stwierdzimy, że “gromadzimy” koszty bezpośrednio powiązane z danym produktem, dorzucamy odpowiednią część kosztów pośrednich, aby wycenić produkt i przyjąć go do magazynu, czyli przeksięgować odpowiednią kwotę na konto “Produkty”

Idąc dalej koszt wytworzenia naszego produktu, stanie się odczuwalnym kosztem w momencie sprzedaży naszego produktu zgodnie z zasadą memoriału, w chwili gdy przeksięgujemy odpowiednią kwotę na konto “Koszt wytworzenia sprzedanych produktów”.

Ale jak mają się do tego podatki?

Czy w ujęciu podatkowym będzie tak samo?
A może pojawią się różnice i co z nimi wówczas zrobić?
No oczywiście, że nie może być za prosto i różnice się pojawią 🙂

Taką najbardziej typową różnicą są składki ZUS i wynagrodzenia. Wiemy przecież, że składki ZUS w sensie podatkowym można odliczyć, gdy są zapłacone. Natomiast w ujęciu rachunkowym staną się one kosztem uzyskania przychodów w momencie sprzedaży produktów. 

No i jak to ugryźć?

Tu z pomocą przyjdzie rozbudowana ewidencja pozabilansowa, którą jeśli dobrze przemyślimy znacznie ułatwi nam pracę i wyliczenie właściwie zysku i dochodu na potrzeby ustalenia podatku dochodowego.

Podziel się!