Dzisiejszy wpis poświęcimy kwestii obowiązku rejestracji do VAT-UE (transakcji unijnych). Pierwsze, czemu się przyjrzymy, to pytanie w jakich sytuacjach należy się zarejestrować?
- przed dokonaniem WNT (zakup towarów od kontrahentów krajów członkowskich),
- przed dokonaniem WDT (sprzedaż towarów do kontrahentów krajów członkowskich, którzy są zobowiązani do rejestracji, aby zastosować stawkę 0%),
- przy nabyciu usług, dla których miejscem świadczenia jest kraj nabywcy – wówcza to właśnie na nabywcy spoczywa obowiązek rozliczenia podatku VAT,
- przed świadczeniem usług na rzecz kontrahentów z krajów członkowskich w odniesieniu, do których miejscem świadczenia usług jest kraj prowadzenia działalności lub zamieszkania nabywcy – inny, niż Polska.
Ale to nie wszystko! Rejestracja do VAT-UE dotyczy także podatników zwolnionych podmiotowo z VAT z tytułu nieprzekroczenia obrotu 200 tysięcy PLN. Jednak obowiązek nastąpi dopiero gdy wartość transakcji WNT nabycia towarów przekroczy w danym roku podatkowym 50 tys. PLN. Przy nabyciu/świadczeniu usług sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ mamy obowiązek rejestracji do VAT-UE już przed pierwszą transakcją.
W kwestii rejestracji do VAT-UE:
- czynny podatnik VAT musi złożyć do urzędu aktualizację dokumentu VAT-R,
- zwolniony/niezarejestrowany podatnik musi złożyć dokument VAT-R jako dokument zgłoszeniowy i zaznaczyć część, która dotyczy rejestracji dla celów unijnych.
Na dziś to tyle. Ale pozostawaj czujna, bo… już na ten weekend zapowiem coś, co NA PEWNO Cię zainteresuje!