Bitcoin – a co z podatkiem VAT?

Dzisiaj zajmę się ostatnio bardzo popularnym tematem, a mianowicie bitcoinami, ale w kontekście opodatkowania podatkiem VAT.

Kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne i wiele osób nimi się zajmuje. W niektórych miejscach można nawet nimi zapłacić. Powstaje więc pytanie czy wymian walut oficjalnie obowiązujących na kryptowaluty podlega opodatkowaniu VAT?

Temat bitcoinów doczekał się odmiennych rozstrzygnięć w poszczególnych państwach wspólnoty. Niektóre z nich potraktowały taką wymianę jako świadczenie usług finansowych zwolnionych z podatku VAT. Inne zaś uznały, że należy je opodatkować na zasadach ogólnych. Przełomowym okazał się wyrok TSUE z 22.10.2015.  Rozwiał on wszelkie wątpliwości na temat traktowania kryptowalut na gruncie podatku VAT, przynajmniej na terenie Uni Europejskiej :).

Trybunał jasno stwierdził, że wymiana kryptowalut jest co prawda świadczeniem usług podlegających ustawie o podatku VAT, ale ponieważ jedynym przeznaczeniem bitcoinów jest funkcja środka płaticzego, usługi te podlegają zwolnieniu z tegoż podatku. I nie jest przy tym istotne, że nie są one prawnym środkiem płatniczym. Wszyscy poszukiwacze kryptowalut mogą więc spać spokojnie i nie martwić się, że urząd skarbowy zapuka o podatek VAT od transakcji kryptowalutami.


Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *