Końcówka roku zbliża się, oj zbliża! A jaki obowiązek pojawia się na księgowym, gdy nadchodzi ostatni dzień roku? Sprawozdanie finansowe!
Czym jest sprawozdanie finansowe?
W skrócie – sprawozdanie finansowe to przedstawienie sytuacji finansowej (np. bilans) i wyników finansowych jednostki (np. rachunek zysków i strat) na dzień bilansowy, czyli dzień kończący rok obrotowy. W sprawozdaniu finansowym prezentuje sią także dane za poprzedni rok obrotowy (dane porównawcze).
Nie wszystkich jednak czeka złożenie takiej formy sprawozdania – przyjrzyjmy się więc na kim spoczywa obowiązek sprawozdawczy, a na kim już niekoniecznie…
KTO MUSI złożyć sprawozdanie finansowe?
- podmioty, które zgodnie z ustawą o rachunkowości muszą prowadzić księgi rachunkowe ze względu na wysokość przychodów, czy też status prawny,
- podmioty, które dobrowolnie wybrały taki sposób ewidencjonowania swej działalności
Obowiązek sprawozdań finansowych może spoczywać na każdym rodzaju działalności: na spółkach (wszelkiego rodzaju), osobach fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a nawet na fundacjach.
KTO NIE MUSI złożyć sprawozdania finansowego?
W przypadku niektórych spółek obowiązek sprawozdawczy zostaje wyłączony – tak jest np. w spółkach jawnych i partnerskich, których przychody są mniejsze, niż równowartość 2 mln złotych.
Uwaga – takie spółki MUSZĄ złożyć w odpowiednim Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) oświadczenie o braku obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego, do 6 miesięcy od dnia kończącego rok obrotowy!
I jeszcze krótkie przypomnienie z czego składa się takie sprawozdanie:
- bilans,
- rachunek zysków i strat,
- informacja dodatkowa.
W pewnych określonych przypadkach dochodzi do tego:
- rachunek przepływów pieniężnych,
- zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym.
Ponadto, nie można zapomnieć o dołączeniu:
- sprawozdania z działalności, jeśli jest ono wymagane (uwaga nie jest to część sprawozdania finansowego, choć sporządza się go w tym samym terminie)
- uchwały zatwierdzającą dokumenty
- uchwały o podziale zysku lub też o pokryciu straty
- opinii biegłego rewidenta, jeżeli sprawozdanie finansowe podlegało jego badaniu!