Bitcoin – a co z podatkiem VAT?

Dzisiaj zajmę się ostatnio bardzo popularnym tematem, a mianowicie bitcoinami, ale w kontekście opodatkowania podatkiem VAT.

Kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne i wiele osób nimi się zajmuje. W niektórych miejscach można nawet nimi zapłacić. Powstaje więc pytanie czy wymian walut oficjalnie obowiązujących na kryptowaluty podlega opodatkowaniu VAT?

Temat doczekał się różnych rozstrzygnięć w różnych krajach. Niektóre państwa Uni Europejskiej traktowały taką wymianę jako świadczenie usług finansowych zwolnionych z podatku VAT. Inne zaś opodatkowywały je na zasadach ogólnych.

Przełomowym okazał się wyrok TSUE z 22.10.2015. Rozwiał on wątpliwości na temat traktowania kryptowalut na gruncie podatku VAT, przynajmniej na terenie Uni Europejskiej

Trybunał stwierdził, że wymiana kryptowalut jest co prawda świadczeniem usług podlegających ustawie o podatku VAT, ale ponieważ jedynym przeznaczeniem bitcoinów jest funkcja środka płaticzego, usługi te podlegają zwolnieniu z tegoż podatku. I nie jest przy tym istotne, że nie są one prawnym środkiem płatniczym.

Wszyscy więc poszukiwacze kryptowalut mogą spać spokojnie i nie martwić się, że urząd skarbowy zapuka o podatek VAT od transakcji kryptowalutami.			
>