Każdy z nas korzysta z usług cyklicznych, stałych. Zapewne niejeden z Was znajdzie się po stronie dostawcy takich usług. Choćby np. najem mieszkania czy lokalu. Powstaje zasadnicze pytania: Kiedy musimy opodatkować takie przychody? W którym momencie powstaje obowiązek podatkowy?
Musimy tutaj rozróżnić dwie sytuacje. Posłużę się tu konkretnym przykładem, a mianowicie najmem – rozróżniamy najem w ramach działalności gospodarczej oraz najem prywatny.
W zakresie najmu prywatnego przychód powstaje w dacie otrzymania należności. Nie ma więc znaczenia, jakiego okresu opłata dotyczy, a kiedy ją dostaliście.
Trochę inaczej wygląda to w przypadku działalności gospodarczej. Nie ma tu znaczenia data otrzymania należności, a okres rozliczeniowy ustalony w umowie. W ostatnim dniu tego okresu bowiem powstaje przychód do opodatkowania.
Co więc w przypadku, gdy umowa jest na pięć lat, ustalono w umowie okres rozliczeniowy roczny, a podatnik pobrał opłatę z góry za cały okres? Kiedy należy wykazać przychód do opodatkowania?
W przypadku najmu prywatnego – w dacie otrzymania pieniędzy. A gdy mowa o najmie w ramach działalności gospodarczej – po 1/5 w ostatnim dniu każdego roku, będącego okresem rozliczeniowym. Zupełnie inne powstaną więc skutki podatkowe.
Chciałabym dodatkowo zwrócić waszą uwagę na podatek VAT od najmu. Nawet jeśli wynajmujecie prywatnie, ale jednocześnie macie firmę i jesteście podatnikami VAT (mam na myśli jednoosobową działalność gospodarczą), to z tytułu najmu prywatnego również musicie opłacać VAT.